Planujesz montaż gazowego ogrzewania w budowanym właśnie domu? Dobrze się przygotuj do decyzji o wyborze konkretnego kotła. Możliwości jest bowiem bardzo dużo, a wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Oczywiście wszystko zależy od takich czynników, jak wielkość domu czy posiadanie kotłowni. Parametry dotyczące ogrzewania, mocy kotłów, możliwości podgrzewania wody i tym podobne – to wszystko kwestie, na które trzeba będzie sobie odpowiedzieć podczas wyboru pieca.
Kocioł nie tylko od centralnego ogrzewania
Jednym z aspektów, decydujących o tym, jaki kocioł gazowy się wybiera, jest funkcją, która ma on pełnić. Funkcja albo funkcje. Właśnie. Kotły można bowiem podzielić na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Te pierwsze odpowiadają tylko za centralne ogrzewanie. W drugim przypadku natomiast piec będzie miał też za zadanie podgrzanie wody użytkowej. Nie oznacza to, że posiadając kocioł jednofunkcyjny, nie będziemy mieli ciepłej wody. Oczywiście, że ona będzie – w zasobniku obok pieca, podgrzana przez paliwo. Posiadanie zasobnika oznacza konieczność wygospodarowania większej powierzchni. Kotły dwufunkcyjne zajmują mniej miejsca, ale warto pamiętać, że podgrzanie wody zajmie trochę czasu, a im dłuższa droga od pieca do kranu, tym dłużej będzie ona płynąć. Poza tym po odkręceniu kilku kurków naraz temperatura się obniży.
Kocioł do postawienia czy powieszenia?
Kolejny podział związany z kotłami gazowymi dotyczy jego miejsca w domu. Można się zdecydować na piec stojący, sporych gabarytów, który należy umieścić na przykład w kotłowni. Jeśli trudniej jest wygospodarować odpowiednią powierzchnię, można się zdecydować na kocioł wiszący, zdecydowanie bardziej kompaktowy. Czasami jest mniej funkcjonalny, ale nie ma obaw, że wpływa na wygląd pomieszczeń, w których się znajduje. Wiszące kotły naprawę mogą wyglądać bardzo estetycznie.
Komora spalania kolejnym ważnym elementem
Koniecznie też trzeba się zastanowić, czy zdecydujemy się na zakup kotła z otwartą, czy zamkniętą komorą spalania. W tym pierwszym powietrze potrzebne do spalania pobierane jest z pomieszczenia, w którym stoi piec. Musi to być więc raczej kotłownia. W przypadku zamkniętej komory powietrze zasysane jest za pośrednictwem rury umieszczonej w ścianie czy dachu. Zobacz więcej na https://www.broetje.pl/